29.11.2017

TVN24 przeprowadził relację z turnieju

W dniu 11 listopada 2017 roku, TVN24 nadało krótki reportaż z naszego turnieju. Poniżej zamieszczamy to co udało nam się uchronić od zapomnienia - niestety na stronach TVN24 nie ma pełnej relacji.

 

 

22.11.2017

Bankomania nakręciła o nas reportaź

17.11.2017

Artykuł w Mieszkańcu o turnieju

Wielkim sukcesem warszawskich drużyn zakończyła się druga edycja szermierczego turnieju z okazji Święta Niepodległości. Na PGE Narodowym indywidualnie zwyciężył Janek Socha, a złote medale wywalczyły obydwa zespoły PKSzerm Warszawa.

 

Międzynarodowy turniej „Wspólnie przywróćmy blask polskiej szermierki”, to inicjatywa PKSzerm Warszawa, wiodącego i bardzo aktywnego szermierczego klubu w stolicy. U podstaw zainicjowania zawodów stoi przyszłoroczny jubileusz 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Przez dwie edycje impreza zrobiła duży progres. Pierwsza zmiana dotyczy miejsca zawodów, które z profesjonalnej hali szermierczej przy al. Stanów Zjednoczonych przeniosły się do Biznes Klubu na PGE Narodowym. Druga zaś jest taka, że w tym roku razem z polskimi szermierzami w szranki stawali zawodnicy z innych krajów (Litwy i Białorusi).

Liczymy, że turniej na stałe zagości w kalendarzu sportowych imprez Warszawy i Polski – mówią organizatorzy zawodów. I jest na to szansa. Poza przychylnością Polskiego Związku Szermierczego, prestiżowego wydźwięku turnieju, impreza zdobywa coraz więcej sprzymierzeńców. Honorowym patronatem tegoroczną edycję objęli: minister sportu Witold Bańka, sekretarz stanu MON Michał Dworczyk oraz burmistrz Pragi Południe Tomasz Kucharski. „Mieszkaniec” po raz drugi objął imprezę patronatem medialnym.

Imprezę uświetnił recital pieśni patriotycznych w wykonaniu szkolnego Teatru N.O.R.A. z ZS nr 37 im. Agnieszki Osieckiej.

Ale wróćmy do tego co najbardziej cieszy, czyli do wyników turnieju. W Święto Niepodległości odbywały się walki indywidualne w szpadzie. W kategorii Juniorów Młodszych bezkonkurencyjny okazał się Jan Socha z PKSzerm Warszawa, który w finałowej walce pokonał Stanisława Rutza z KS Szpada Wrocław. Trzecią lokatę zajęli Przemysław Cnotalski (Zerwikaptur Kraków) i Jan Bulandra (AZS AWF Katowice). W szpadzie młodszych chłopców (10-11 lat) najlepszym fechmistrzem okazał się Szymon Walkowiak z AZS AWF Wrocław, który w finale wygrał z Igorem Lewandowskim z UKS Trójka Radlin. Brązowe medale wywalczyli Białorusin Aliaksei Navumik oraz Szymon Wojciechowski z KSZC.

Dzień później, w niedzielę, 12 listopada, rozegrano rundę drużynową. W Juniorach Młodszych niepokonanym teamem był PKSzerm w składzie Jakub Cieślik, Jan Glinka, Antoni Nossarzewski i Jan Socha.

Reprezentujemy naprawdę wysoki poziom – mówił „Mieszkańcowi” Janek, indywidualny i drużynowy złoty medalista turnieju. – A jeśli chodzi o mnie, to liczę, że takich zwycięstw będzie więcej, bo jestem głodny sukcesu… Na pudle tej kategorii znalazły się także dwa zespoły RMKS Rybnik.

Aż dwa medale zdobyli nasi młodsi szpadziści. Brąz wywalczył drugi zespół PKSzerm Warszawa, a złoto pierwszy w składzie: Filip Krochmalski, Jacek Łęski i Tadeusz Wąsik.

Stołeczne drużyny rozdzielił zespół Piasta Gliwice. – Jestem wielkim fanem polskiej historii sarmackiej i tradycji – mówił nam jeden z widzów turnieju poseł Marek Jakubiak (Kukiz’15) – i przebywanie z młodzieżą, która wolny czas poświęca na doskonalenie sztuki walki białą bronią jest dla mnie wielkim przeżyciem. Zawodnikom i organizatorom pozostaje życzyć, aby za rok, na 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości, turniej był równie udany.

Link do pełnego artykułu: http://mieszkaniec.pl/zlota-na-narodowym/  

13.11.2017

Artykuł Bankomanii o Turnieju

Stu dwudziestu zawodników z trzech krajów. Reprezentacje klubów z całej Polski. Słodki smak zwycięstwa i gorycz porażki. Braterstwo i szacunek. Krzyżując szpady pod hasłem „Przywróćmy blask polskiej szermierki” świętowano w Warszawie 99. rocznicę odzyskania niepodległości.

Szermierze w dwóch grupach wiekowych (z roczników 2001-2004 oraz 2006-2007) stoczyli bój o tytuły indywidualne i drużynowe. W szranki stanęli chłopcy z kilkunastu klubów, biorąc udział w dziesiątkach pojedynków. O puchary i nagrody walczyli ze sobą zawodnicy z Polski, Litwy i Białorusi.

Tryumfatorami tegorocznego Turnieju Niepodległości zostali podopieczni Marka Poznańskiego i Piotra Kiełpikowskiego z Polskiego Klubu Szermierczego. Wywalczyli tytuły mistrzowskie w trzech z czterech głównych kategorii. W rywalizacji drużynowej Szpada Chłopców Juniorzy Młodsi zwycięstwo odnieśli Jakub Cieślik, Jan Glinka, Antoni Nossarzewski i Jan Socha. Na najwyższym miejscu podium stanęła również młodsza drużyna z Polskiego Klubu Szermierczego. Pierwsze miejsce w kategorii Szpada Chłopców 10-11 lat zajęli Filip Krochmalski, Jacek Łęski i Tadeusz Wąsik. W rywalizacji indywidualnej zwyciężył Jan Socha (Szpada Chłopców Juniorzy Młodsi).

Zwycięstwa to tylko w niewielkiej części wrodzony talent – podkreślają zawodnicy. – To ciężka praca na treningach oraz zaangażowanie trenerów pozwoliły nam osiągnąć sukces – mówił jeden z zawodników, Jan Glinka.

W trakcie turnieju, który odbył się na biało-czerwonym Stadionie Narodowym w Warszawie, czuć było atmosferę zarówno wielkiego święta szermierki, jak i Narodowego Święta Niepodległości. Do historii oraz tradycji szabli i oręża polskiego nawiązywała nie tylko promująca turniej galopująca husaria, ale również grupy rekonstrukcyjne – ubrane w mundury z epoki Józefa Piłsudskiego oraz szermierze prezentujący walkę szablami.

– Naszym zamiarem jest nie tylko rozwijanie imprezy sportowej na wysokim poziomie, ale również promowanie idei patriotycznych i niepodległościowych – podkreślał Marek Poznański, prezes Polskiego Klubu Szermierczego. Walki finałowe oraz wręczenie nagród podczas Turnieju Niepodległości poprzedził koncert, w trakcie którego pojawiły się pieśni nawiązujące do czasu, gdy Polacy odzyskiwali swój kraj. O wzniosłości wydarzenia mówili zarówno organizatorzy, jak i goście.

– Przy okazji Narodowego Święta Niepodległości możemy mówić o odbudowywaniu siły polskiej szermierki. Ogromnie cieszy fakt, że młodzi ludzie, tak mocno zaangażowani w swój sport, widzą szerszą perspektywę związaną z Polską i budowaniem własnejprzyszłości – zauważył Michał Kuczmierowski, dyrektor Pionu Marketingu i Komunikacji PKO Banku Polskiego, który dekorował tegorocznych laureatów.

Turniej odbył się pod hasłem „Przywróćmy blask polskiej szermierki”. – To był kiedyś niezwykle mocnysport – zauważa Piotr Kiełpikowski, trener, medalista olimpijski z lat 1992 i 1996. –Zdobywaliśmy wiele medali mistrzostw świata oraz olimpijskich. W ostatnich latach nie odnotowujemy takich sukcesów. Myślę, że dzięki takim turniejom zaczynamy przywracać młodzieży, która jest odrobinę zagubiona w tej wirtualnej rzeczywistości, chęć do uprawiania sportu, a przede wszystkim szermierki.

Blask polskiej szermierki niewątpliwie powraca. Szacunek jakim darzą się szermierze stojący naprzeciw siebie na planszy czy gesty przyjaźni pomiędzy zawodnikami pozwalają z nadzieją patrzeć w przyszłość. Szermierka ma swoją magię. Tu codziennością po skończonych pojedynkach są słowa pokonanych „gratuluję”, „świetna robota”, „zasłużyliście na zwycięstwo”. Te wzorce warto powielać. Zarówno w sporcie, jak i w życiu codziennym.

Bartłomiej Pobocha

Link do pełnego artykułu i zdjęć: https://bankomania.pkobp.pl/bankopasje/pasje/polska-szermierka-znow-zalsnila/

11.11.2017

Dziękujemy Capitalbook.pl księgarnia za wsparcie naszego turnieju

19.10.2017

Do grona naszych sponsorów dołączyła firma Ventus Sp. z o.o.

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że do znamienitego grona sponsorów dołączyła firma Ventus Sp. z o.o. Ventus jest nie tylko największym w Polsce recyclerem folii LDPE ale w swoim zakładzie produkcyjnym zlokalizowanym w Ciechanowie posiada również najnowocześniejsze, dostępne na rynku międzynarodowym maszyny, które wraz z wieloletnim doświadczeniem pracowników gwarantują stałą jakość produktu i najwyższy poziom jego czystości.

Cieszymy się, że Polscy producenci aktywnie przyczyniają się do rozwoju polskiego sportu a szermierki w szczególności.

Strony